Seyahate Çıkarken Alınması Gerekenler


Büyük bir yolculuk için evden adımınızı attığınızda aklınız evde kalmasın. Sizin için hazırladığımız seyahate çıkarken alınması gerekenler listesi ile seyahat sırasında ihtiyacınız olan her şey yanınızda olacak.

Uzun bir yolculuk için evimizin kapısından çıkar çıkmaz aklımızda beliren ve otele varıp bavulumuzu açana kadar yol boyunca bizi içten içe kemiren bir soru var: “Acaba bir şey unuttum mu?” Bu soru yüzünden yolculuğunuzun bir endişe krizine dönüşmemesi için size bir liste hazırladık. Seyahat cüzdanı, seyahat yastığı, seyahat makyaj çantası, seyahat ütüsü ve daha fazlası. İşte seyahate çıkarken alınması gerekenler.

Tatile Giderken Alınacaklar

Herkesin kendine özgü bir tatile giderken alınması gerekenler listesi olmalı. Sonuçta hepimiz farklıyız ve farklı ihtiyaçlarımız var.

Kendinize özel bir liste hazırlamanız gerektiği gibi her yolculuk için bu listeye özel eklemeler de yapmalısınız. Sonuçta bir iş gezisi için yanınızda olması gereken eşyalar, macera dolu bir tatil için almanız gereken eşyalardan farklı. Bu yüzden öncelikle temel ihtiyaçlarınızın olduğu bir liste ile işe başlayın. Sonrasında da her yolculuk için bu listenin üstüne, o yolculuğa özel ihtiyaçlarınızı ekleyin.

Bulut Teknolojisini Kullanın

Bu günlerde internet, gezginler için büyük kolaylıklar sağlıyor. Seyahate çıkarken yanınıza almanız gerekenler listenizi hazırlarken internetten yararlanabilirsiniz.

Bu listeye her durumda ve her yerden ulaşabilmeniz hayatınızı kolaylaştıracakır. Ofisteyken ya da alışverişe çıktığınızda bu listeye kolayca ulaşabilmek, birçok işi fazla zorlanmadan halletmenizi sağlar. Bu yüzden bu listeyi kağıt kalem teknolojisi yerine bulut teknolojisini kullanarak hazırlamanızı tavsiye ederiz.

İnternet üzerinde listeler oluşturmanızı sağlayan, hem masaüstü bilgisayarlardan hem de mobil cihazlardan kolaylıkla erişilebilen birçok uygulama var. Bu uygulamalardan birini seçin ve kendinize bir hesap oluşturun. Listenizi bu uygulama aracılığıyla yapmaya başlayın. Artık listeniz istediğiniz yerde, istediğiniz zamanda parmaklarınızın ucunda.

Temel İhtiyaçlar

Seyahate çıkarken yanınıza almanız gerekenler listemize temel ihtiyaçlarla başlayalım.

Yolculuk Dokümanları

Yola çıkmadan önce T.C. kimlik kartı, pasaport, ehliyet ve evlilik cüzdanı gibi kimlik dokümanlarınızla birlikte yolculuk biletlerinizi yanınıza almayı unutmayın

Seyahat Çantası

 

Eşyalarınızı taşımak için bir bavul ya da büyük bir sırt çantanız vardır. Ancak bunların yanınıza bir de seyahat çantası almak hiç de kötü bir fikir değil.

Bir sırt ya da el çantası olarak yanınıza alabileceğiniz seyahat çantası yolculuk sırasında cüzdan, pasaport ya da küçük su şişesi gibi eşyalarınıza kolayca erişmenizi sağlar. Seyahat çantası yolculuk sırasında da günlük çanta olarak kullanılabilir.

 

Ayakkabı

Seyahate çıkarken alınması gerekenler listemizdeki en önemli eşyalardan biri ayakkabılar.

Normal günlük giydiğiniz ayakkabının yanında seyahatiniz için farklı bir ayakkabıya ihtiyacınız olabilir. Yanınızda götüreceğiniz ayakkabıları seçerken gideceğiniz yerin iklim koşullarını göz önünde bulundurun. Eğer uzun yürüyüşler yapacağınız bir tatile çıkıyorsanız, ayağınıza tam oturan ve ayağınızı terletmeyecek bir ayakkabı tercih etmelisiniz

 

GiyeceklerBu listede en çok kendinize göre özelleştirmeniz gereken kalem giyecekler. Herkesin farklı bir stili var ve her yolculuk için farklı giyecekler gerekiyor. ancak bu listeyi kendinize göre kişiselleştirebilmeniz için yazın yapacağınız yaklaşık 10 günlük bir tatilde yanınıza almanız gerekenler konusunda size fikir verebilecek ufak bir listeyi sizinle paylaşalım.

4 T-Shirt

2 Şort

1 Pantolon, etek ya da elbise

1 sweat shirt ya da uzun kollu t-shirt

1 şapka

1 yağmurluk

Bol bol iç çamaşırı ve çorap

Mayo, plaj terliği ve plaj havlusu

Güneş gözlüğü

Eğer kullanıyorsanız yedek optik gözlük, lens ve lens solüsyonu

Kemer

Kişisel Bakım Çantası

Adı üstünde “kişisel” olan bakım çantanızı da tıpkı giysileriniz gibi kişiselleştirmeniz gerekiyor. Ancak yine de size bir örnek liste verelim.

Diş fırçası, diş ipi, diş macunu, ağız temizlik suyu

Tarak

Şampuan

Saç kremi

Deodorant

Parfüm

Duş jeli

Duş lifi

Tıraş bıçağı ve tıraş jeli

Cilt bakım kremi

Kolonya

Tırnak makası ve küçük bir makas

Kulak temizleme çubuğu

 

 

Seyahat Sağlık Çantası

Her yolculuğunuzdan önce yolda yaşayabileceğiniz küçük sağlık problemlerine karşı önlem almak için bir sağlık çantası hazırlayın.

Sürekli kullandığınız reçeteli ilaçlar (ve reçeteler)

Ağrı kesiciler

Vitaminler

Sindirim sistemi ilaçları

Suni gözyaşı

Alerji ilaçları

Küçük bir ilkyardım çantası

Güneş kremi ve güneş yanığı kremi

Multivitamin hapları

Kişisel İhtiyaçlar

Seyahate çıkarken alınması gerekenler listemizde herkesin ihtiyacı olan kalemlerden bahsettikten sonra kişisel ihtiyaçlar kısmına geçelim. Listenin bu kısmındaki kalemlerin hepsini yanınıza almak zorunda değilsiniz. Seçim size kalmış.

 

Seyahat Cüzdanı

Günlük kullandığınız cüzdan yerine pasaport, kimlik ve kredi kartlarınıza kolaylıkla ulaşabileceğiniz bir seyahat cüzdanı, seyahatinizde işinizi büyük oranda kolaylaştırabilir. Seyahat cüzdanı olarak bir içlik cüzdan ya da belinize bağlayabileceğiniz bir cüzdan tercih ederek kendinizi yankesicilerden koruyabilirsiniz. Seyahat cüzdanı seçimi yaparken eşyalarınızı pratik bir şekilde organize edebileceğiniz ve sizi rahatsız etmeyecek bir model seçmeye dikkat edin.

 

Seyahat Yastığı

Yanınızda kolay bir şekilde taşıyabileceğiniz hafif bir seyahat yastığı uzun yolculuklar sırasında dinlenmenizi kolaylaştıracaktır. Seyahat yastığı seçimi yaparken tercih ettiğiniz yastığın sizi terletmeyecek bir malzemeden üretilmiş olmasına dikkat edin.

 

Seyahat Makyaj Çantası

Kompakt bir seyahat makyaj çantası yolculuk boyunca kadınların işini kolaylaştıracaktır. Seyahat makyaj çantası içine temel makyaj malzemelerinizi koyabilirsiniz.

Seyahat makyaj çantası içinde şu malzemelere yer verebilirisiniz:

El aynası

Mini saç fırçası

Parfüm

Makyaj paleti

Ruj

Oje

Dudak kremi

Makyaj çıkarıcı temizlik ürünleri

 

Elektronik Eşyalar

Seyahatinizde yanınıza alacağınız elektronik eşyalar da sizin ihtiyaçlarınıza ve yapacağınız seyahatin gereklerine göre değişkenlik gösteriyor. Ancak yine de size bir liste verelim.

Cep telefonu

Tablet bilgisayar

E-kitap okuyucu

Dizüstü bilgisayar

GPS

Dijital fotoğraf makinesi

Kulaklık

USB Bellek

Powerbank

Şarj aletleri

Priz dönüştürücü

Özellikle bir şehirde bir iki geceden fazla kalınmayan “road trip” tarzı çok duraklı yolculuklarda elektronik cihazların şarj edilmesi büyük problem olabiliyor. Cihazların gün ortasında şarjının bitmesi oldukça can sıkıcı. Bu sorunun üstesinden gelmek için yüksek kapasiteli bir powerbank’e sahip olabilirsiniz.

Her cihaz için ayrı bir şarj kablosu taşımak zorunda değilsiniz. Bunun için de çoklu USB şarj cihazları işinizi görebilir.